Kadınların En Sevdiği 10 Şarkı

Joy FM DJ’lerinden Ekim Baykara, nesiller boyunca merak edilen “kadınlar hangi şarkılardan hoşlanır?” sorusunu sizler için cevaplandırdı…

kadinlarin-en-sevdigi-sarkilar

Joy FM‘de geçen yaklaşık 15 yıl içinde 3 ayrı kuşak radyo dinleyicisini tanıma şansım oldu. 90′ların sonlarından bugüne müzik türleri çok değişmese de müzik ve radyo dinleme alışkanlıklarında bazı şeyler değişti. Burada bir müzik kritiği yapmaktan ziyade, geçen süre içinde sosyal medya ve diğer iletişim araçlarından kadın dinleyicilerimin benden en çok çalmamı istedikleri şarkıları bir araya getirmeye çalıştım. Bu bilimsel ya da istatistiksel bir derleme değil. Tamamen benim hafızamın boyutlarıyla sınırlı :)

Neden sadece kadınların sevdiği şarkılar diyenler için hemen söyleyeyim, onların şarkılarla daha çok özdeşim kurduğunu düşünüyorum. Daha çok etkileniyorlar ve daha tutkuyla bağlanıyorlar. Ve yazının başlığı da daha ilgi çekici oluyor :)

Bir kızın en sevdiği sarkıyı iyi dinleyin, çünkü orda tüm söylemeye korktuğu şeyler gizlidir.” Ayşe Kulin

Şimdi gelelim o şarkılara:

Maroon 5 – If I Ain’t Got You

Bilindiği üzere bir Alicia Keys parçası “If I Ain’t Got You” 2001 yılında bir uçak kazasında henüz 22 yaşındayken yaşamını yitiren dönemin ünlü R&B şarkıcısı Aaliyah’ın ölümü üzerine aslında Alicia Keys’in yaşamı sorguladığı bir şarkı.

3 Doors Down – Here Without You

ABD’de haftalarca bir numarada kalan “Here Without You” Irak savaşında sevgililerinden ve eşlerinden uzak kalan Amerikan askerlerinin en çok mırıldandığı parça olmuş. Aslında bu savaş hikayesini bir kenara bırakırsak şarkı 3 Doors Down’un solisti Brad Arnold’un eski karısına özlemle yazdığı güçlü bir aşk ve yalnızlık parçası.

Madonna – Frozen

Video klibi de en az şarkısı kadar dikkat çeken bir Madonna baş yapıtı Frozen, adından da anlaşılacağı gibi duygusuz, kalpsiz “buz” gibi bir adama haykırış.

Robbie Williams – Feel

“I just wanna feel / real love and the love ever after” şarkının sevilme nedeni bu cümlede gizli…

Morrissey – Let Me Kiss You

Üzerinde fazla konuşulmaması gereken şarkılardan biridir “Let Me Kiss You”, Morrisey’in aşk, hüzün, acı, kabullenme ve daha bir çok duyguyu üç buçuk dakikaya sığdırdığı bir şaheserdir. Konuşmadan dinlemek gerekir. Kim ne hissederse odur parça.

Maria Mena – Just Hold Me

Dinlediğiniz anda gün boyunca kendinizi mırıldanırken bulacağınız şarkılar arasındadır “Just Hold Me” Güzeldir, etkilidir. Yeni bitmiş bir ilişkiden sonra daha da etkilidir.

Leonard Cohen – Dance Me To The End Of Love

İlk duyduğunuzda güzel bir aşk şarkısıdır, bir daha dinleyince aşktan da öte bazı şeyler ifade etmeye başlar. Ve sonraki seferlerde artık bir romanın içinde bulursunuz kendinizi.

Adele – Someone Like You

Pek çok kadının yine kendinden bir şeyler bulduğu parçalardan biri daha. “Someone Like You” ABD ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede haftalarca bir numarada kaldı çünkü gücünü gerçekliğinden alıyordu. Adele parçayı eski sevgilisinin başka biriyle evlenmesi üzerine yazmıştı.

Natasha Bedingfield – Chasing Cars

Snow Patrol coverı “Chasing Cars” aşkta huzur arayanlar için etkili bir şarkı. Parçanın en can alıcı yeri “Would you lie with me and just forget the world? ”

Lana Del Rey – Summertime Sadness

Video klibiyle de çok konuşulan Lana Del Rey parçalarından biri. Aşka veda, sevgiliye veda, yaşama veda…